Ocalić od zapomnienia w Pruszczu

 

Wystawa „Ocalić od zapomnienia” to opowieść o żyjących na Kresach Wschodnich II Rzeczpospolitej weteranach Armii Krajowej. Wystawa składa się z trzydziestu plansz, na których zamieszczono współczesne portrety kresowych żołnierzy, ale także wydarzenia z codziennego życia naszych rodaków zamieszkujących Litwę, Białoruś i Ukrainę.

Jest to wspaniała okazja dla mieszkańców Pruszcza aby poznać tych, do których trafiły świąteczne paczki zebrane w ramach ogólnopolskiej akcji „Paczka dla polskiego kombatanta na Kresach”. Dzięki ofiarności pruszczan w grudniu 2012 roku udało się zebrać ponad 650 kg produktów, które trafiły na wigilijne stoły na Wschodzie.

Autorem większości zdjęć jest Piotr Kurpaska – student Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu, który także był odpowiedzialny za dobór zdjęć. Fotografie uzupełnione są tekstami przybliżającymi powojenne losy Kresowych AK-owców.

Pomysłodawcą wystawy jest wrocławskie Stowarzyszenie Odra Niemen, które od kilku lat działa na rzecz Polaków na Wschodzie. Instalacja powstała dzięki wsparciu Ministerstwa Spraw Zagranicznych, a zawitała do Pruszcza dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Traugutt.org.

Dziękujemy za umożliwienie zaprezentowania wystawy w Pruszczu Gdańskim Burmistrzowi Miasta, Panu Januszowi Wróblowi, a także dyrekcji Centrum Kultury i Sportu w Pruszczu Gdańskim, Panu Piotrowi Pułkowskiemu.
Za wsparcie dziękujemy również członkom pruszczańskiego fan clubu Lechii Gdańsk.

Wystawę można oglądać od 23 września 2013 roku do końca października.