Piszą o nas | Rodacy Bohaterom 2013

 

W Dzienniku Bałtyckim i na stronie naszemiasto.pl ukazała się nasza rozmowa na temat akcji Rodacy Bohaterom – Pruszcz Gd. Zbiórka paczek dla kombatantów na Kresach.

Od 1 do 15 grudnia 2013 roku rusza po raz drugi akcja, która ma na celu pomoc kombatantom z Kresów. Mieszkańcy Pruszcza Gd. i okolicznych miejscowości będą mogli im pomóc poprzez przekazanie produktów spożywczych. Rozmowa z Jackiem Świsem i Przemysławem Marockim ze Stowarzyszenia Traugutt.org z Pruszcza Gdańskiego.

Rusza kolejna akcja, która ma na celu pomoc kombatantom z Kresów. Mieszkańcy Pruszcza Gd. i okolicznych miejscowości będą mogli im pomóc poprzez przekazanie produktów spożywczych…
J.Ś. Tak, już od najbliższej niedzieli, 1 grudnia przez dwa tygodnie będziemy zbierać produkty na świąteczne paczki dla rodaków mieszkających na Kresach. Tak jak w ubiegłym roku, nasza akcja w Pruszczu, to odpowiedź na apel wrocławskiego Stowarzyszenia Odra Niemen, które organizuje ogólnopolską zbiórkę „Rodacy Bohaterom”. My, jako Stowarzyszenie Traugutt.org jesteśmy koordynatorem akcji w naszym mieście. Robimy to w dowód naszej pamięci o rodakach, osobach starszych, byłych żołnierzach AK, którzy do teraz żyją na Wschodzie. Często osoby te nie mogą liczyć na wystarczającą pomoc ze strony władz Litwy, Białorusi czy Ukrainy. Warto dodać, że mogliśmy osobiście poznać osoby, do których trafiają paczki, podczas wakacyjnej wizyty środowisk kombatanckich w Juracie. Ich reakcja uświadomiła nam, że tego typu akcje są bardzo potrzebne i doceniane. W tym roku mamy zgodę na rozszerzenie zbiórki na inne niż tylko kombatanckie środowiska, więc będziemy wspierać paczkami polskie rodziny wielodzietne i osoby samotne wskazane przez Związki Polaków na Ukrainie, Litwie i Białorusi, a także Mołdawii.

Jakie produkty są najbardziej potrzebne?
J.Ś. Potrzebna jest żywość o dłuższym terminie przydatności, np: kawa, herbata, olej, makaron, cukier, owoce w puszkach, słodycze. Zbieramy poszczególne produkty, które po zakończeniu akcji będziemy samodzielnie pakować i przygotowywać do wysłania. Szczególnie ważne są bożonarodzeniowe kartki z życzeniami oraz świąteczne opłatki. To te drobne upominki są przyczyną największych wzruszeń.

Taka akcja odbyła się także w ubiegłym roku. Wtedy mieszkańcy wykazali się wielką otwartością i darem serca…
P.M.. W ubiegłym roku zebraliśmy w Pruszczu ponad 650 kg produktów, które dotarły na Białoruś. Ogólnie w Polsce udało się zebrać blisko 16 ton żywności, która trafiła na Wschód. W tym roku mamy nadzieję, że Pruszczanie okażą się równie hojni i cała akcja zakończy się sukcesem.

Jako Stowarzyszenie Traugutt.org daliście się już poznać mieszkańcom…
J.Ś. Zgadza się. We wrześniu Pruszczanie mieli okazję obejrzeć wystawę fotografii, którą prezentowaliśmy w centrum miasta. Na zdjęciach ukazane były losy Kresowiaków, czyli temat nam bliski. Oprócz takich pomysłów mamy w planach kolejne akcje związane z edukacją historyczną oraz promowaniem postaw patriotycznych.
P.M. Poza tym angażujemy się w nawiązywanie współpracy z organizacjami skupiającymi Polaków za granicą. Obecnie nasz główny kierunek działań to Wileńszczyzna. Współdziałamy z opiekunkami świetlicy środowiskowej w Nowej Wilejce w Wilnie. Staramy się je wspierać w działalności wychowawczej. Nawiązaliśmy z nimi kontakt podczas „Biało – Zielonych Wakacji” organizowanych przez kibiców Lechii ze Stowarzyszenia Lwy Północy. Dzięki temu współdziałaniu dzieci z Wilejki już dwukrotnie odwiedziły Pruszcz. Ważnym elementem naszej działalności jest także zaangażowanie się w sport. Niedawno powołaliśmy Klub Sportowy Traugutt i zgłosiliśmy swoją drużynę do Amatorskiej Ligi Piłki Siatkowej Gminy Pruszcz Gdański. W niedzielę, 1 grudnia o godz. 12.30 w hali ZSO nr 1 odbędzie się kolejny mecz, na który serdecznie zapraszamy.

Miejsca zbiórki paczek oraz produktów:
Hotel Chopin, ul. Chopina 28 (codziennie, całą dobę)
Stowarzyszenie Traugutt.org, ul. Paderewskiego 8a (pn-pt 10.00-16.00)