Z paczkami na Wileńszczyźnie

 

Ciepłe rękawiczki, czapki i szaliki, samochody zapakowane po same dachy, paliwo zatankowane, a kawa w termosach zaparzona… tak przygotowana  ekipa Traugutt.org pojechała w kolejną podróż na Wschód. Paczki z akcji  Rodacy Bohaterom organizowanej przez Stowarzyszenie Odra – Niemen  dotarły z nami na Wileńszczyznę.

Odwiedziliśmy Olytę, Soleczniki, Dziewieniszki, Wilno, Podbrodzie i Zułów. Nasze samochody przewiozły wszystkie dary zebrane w północnej Polsce – wśród paczek, które zawieźliśmy były te z Gdańska, Gdyni, Skarszew, Starogardu, Kwidzyna, Koszalina oraz oczywiście z Pruszcza Gdańskiego. Łącznie przez trzy dni rozwieźliśmy blisko 4 tony produktów. Oprócz spotkań i rozmów z przedstawicielami lokalnej administracji, mieliśmy przyjemność poznać starsze osoby, które mogły podzielić się z nami opowieściami z przeszłości. Udało się również spotkać z dziećmi i opiekunkami świetlicy w Nowej Wilejce, które już dwukrotnie gościliśmy w Pruszczu. Ważną częścią naszego pobytu były odwiedziny miejsca narodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz spacer po pięknej wileńskiej Rossie, szczególnie urokliwej zimą. Pod koniec stycznia tego roku przypadła 70. rocznica zbrodni w Koniuchach i wraz z miejscowymi Polakami mieliśmy okazję uczestniczyć w obchodach poświęconych temu zapomnianemu wydarzeniu.

Podsumowując: setki kilometrów w drodze, mało snu, mnóstwo emocji, wspaniali ludzie i spory ładunek pozytywnej energii na kolejne akcje.

Wywiad podsumowujący akcję: Paczki i listy z Pomorza trafiły do polskich kombatantów na Litwie | Dziennik Bałtycki

rodacyb2014-01 rodacyb2014-02 rodacyb2014-03 rodacyb2014-04 rodacyb2014-05 rodacyb2014-06

Więcej zdjęć na naszym Fanpage’u:

facebook-ikona