Przegląd filmów dokumentalnych|Obława Augustowska

 

Instytut Pamięci Narodowej oraz Stowarzyszenie Traugutt.org serdecznie zapraszają na przegląd filmów dokumentalnych – Obława Augustowska, który odbędzie się 19 lipca 2015 o godz. 16.00 w Centrum Kultury i Sportu (ul. Chopina 34) w Pruszcz Gd.

* * *

Obława Augustowska była największą zbrodnią dokonaną przez Sowietów na obywatelach polskich po zakończeniu II wojny światowej. Mimo to ani podręczniki szkolne, ani encyklopedie nic nie wspominają na ten temat. Do dziś nie są znane losy zaginionych podczas obławy, nie wiadomo też, gdzie spoczywają ich szczątki.

* * *

Zaprezentowane zostaną dwa filmy dokumentalne:

A może tego nie wolno mówić
(reż. Jacek Petrycki, 1998)

Film poświęcony jest największej zbrodni komunistycznej w powojennej Polsce – Obławie Augustowskiej. W lipcu 1945 r. oddziały NKWD, bezpieki i milicji aresztowały i wywiozły w nieznane do dziś miejsce prawie sześćset osób podejrzewanych o współpracę z antykomunistycznym podziemiem. Prawdopodobnie wszyscy zostali zamordowani i pochowani w nieznanym miejscu. W latach 80. do rodzin zaginionych dotarł dokumentalista Jacek Petrycki. Zebrane relacje wywiózł do Anglii, gdzie film mógł być legalnie wyświetlany.

Obława
(reż. Beata Hyży-Czołpińska, 2015)

Film opowiada o wydarzeniach z lipca 1945 roku. Obława Augustowska była największą powojenną zbrodnią popełnioną przez Sowietów na Polakach. Na terenie północno-wschodniej Polski, także po drugiej stronie tzw. linii Curzona, aresztowano ponad 7 tys. osób. Co najmniej 592 osoby (w tym także kobiety i dzieci) zostały zamordowane w nieznanym do dziś miejscu, którego od lat szukają bliscy ofiar, historycy i prokuratorzy.

Wstęp oraz prelekcja:
Artur Chomicz (pracownik gdańskiego oddziału IPN)

Wstęp wolny!

oblawa2015-plakat