4. Historyczny Rajd Polacy Gdańskich Wyżyn 2019

5 października 2019 roku odbyła się czwarta edycja historycznego rajdu rowerowego – Polacy Gdańskich Wyżyn. Organizatorami imprezy upamiętniającej losy Polaków mieszkających w Wolnym Mieście Gdańsk było Stowarzyszenie Traugutt.org ze środków Starostwa Powiatowego w Pruszczu Gdańskim w ramach realizacji zadań publicznych Powiatu Gdańskiego w roku 2019 pod nazwą „Zorganizowanie imprezy turystycznej promującej walory turystyczne Powiatu Gdańskiego”. Nieprzypadkowa była także data tegorocznej edycji – przypadała w dokładną 80. rocznicę śmierci Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku. Rajd Polacy Gdańskich Wyżyn został wciągnięty przez Muzeum II Wojny Światowej na oficjalną listę ogólnopolskich wydarzeń związanych z rocznicą tragicznych wydarzeń z 1939 roku.

Podczas rozpoczęcia rajdu przed budynkiem dworca kolejowego w Pruszczu Gdańskim uczestnicy zostali zaznajomieni z życiorysami 23 Kolejarzy Polskich – mieszkańców naszego miasta i okolic, którzy zginęli w niemieckich obozach koncentracyjnych. Przy dawnej szkole znajdującej się przy ul. Wojska Polskiego – miejscu przetrzymywania aresztowanych działaczy polonijnych, wysłuchaliśmy wykładu doktora Dariusza Piaska, który przedstawił zagadnienia dotyczące tematu rajdu w szerszym zakresie. Przybliżone zostały między innymi wydarzenia dziejące się w gdańskiej Victoriaschule, powstanie KL Stutthof, obrona Westerplatte, działalność Poczty Polskiej w Gdańsku czy okoliczności zbrodni w Szymankowie. Kolejnym przystankiem na trasie było Juszkowo i znajdujący się tak pomnik przypominający o Marszu Śmierci z 1945 roku. W budynku dawnego dworca kolejowego w Straszynie, obecnie mieszczącego centrum kultury – Mediatekę, obejrzeliśmy film wspominający przedwojennego zawiadowcę stacji Straszyn-Prędzieszyn – Edwarda Nitkę. Wzdłuż brzegów Jeziora Staszyńskiego grupa udała się do zabytkowej Elektrowni Wodnej w Bielkowie, gdzie zapoznaliśmy się z bliska z urządzaniami hydrotechnicznym. Na trasie sobotniej wycieczki znajdował się także jeden z cenniejszych zabytków sakralnych Powiatu Gdańskiego – średniowieczny kościół w Pręgowie z ciekawym wyposażeniem i oryginalnymi freskami. Po pokonaniu pierwszego tego dnia znaczniejszego wzniesienia w Ostróżkach na uczestników czekał w Buszkowych ciepły posiłek. Następnie przez Szklaną Górę bardzo wymagającą trasą trafiliśmy do Przywidza, gdzie nad brzegiem jeziora przewidziana była meta. Po konkursie wiedzy historycznej i rozdaniu nagród uczestnicy mogli ogrzać się przy wspólnym ognisku. Już teraz zapraszamy na kolejne edycje historycznych rajdów rowerowych.

Za pomoc i przychylność w organizacji przedsięwzięcia bardzo serdecznie dziękujemy: kierownik Mediateki pani Grażynie Goszczyńskiej, Proboszczowi Parafii w Pręgowie Ks. Adamowi Zelewskiemu, dr. Dariuszowi Piaskowi, spółce Energa OZE S.A., przywidzkiej restauracji Widok, Campingowi Mała Szwajcaria, firmie Tym-Bud oraz Wypożycz Busa com pl.

Pełna fotorelacja:

facebook-ikona

 

 

PGW19_01 PGW19_02 PGW19_03 PGW19_04 PGW19_05 PGW19_06 PGW19_07 PGW19_08PGW19_09