Stulecie niepodległości – jak to było na Pomorzu? | prelekcja #1

008-piasek-1
Zapraszamy na spotkanie, które odbędzie się w czwartek, 25 października 2018 r. w Społecznej Bibliotece Historycznej przy ul. Grunwaldzkiej 60 w Pruszczu Gdańskim. Początek o godzinie 18.00. Wstęp wolny.

Polacy i Kaszubi. Przełom XIX i XX wieku pod pruskim zaborem.
Dlaczego na Pomorzu Gdańskim nie wybuchło antypruskie powstanie? Czy Pomorzanie brali udział w powstaniach narodowych? Jak wyglądały w tym regionie stosunki narodowościowe? Jak Polacy na Pomorzu walczyli o zachowanie swojej tożsamości narodowej? Kto im przewodził? Kim są Kaszubi i jaki był ich stosunek do polskości? – oto kilka pytań, na które spróbujemy odpowiedzieć podczas pierwszej prelekcji z cyklu: Stulecie niepodległości – jak to było na Pomorzu?

Wykład wygłosi dr Dariusz Piasek (ur. w 1967 r. w Gdańsku) – rodem z Borów Tucholskich, mieszkaniec Żuław Gdańskich. Doktor historii, mediewista, od 2000 r. nauczyciel historii i wychowawca młodzieży w III Liceum Ogólnokształcącym im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni, w którym prowadzi Bractwo Poszukiwaczy Pereł – koło historyczno-turystyczne wędrujące z plecakami po całej Polsce. Autor lub współautor monografii historycznych, przewodników, tekstów do map turystycznych i albumów oraz artykułów naukowych o średniowiecznych zamkach rycerskich na Pomorzu Gdańskim. Miłośnik historii regionalnej i mikrohistorii, zbieracz starych cegieł i skorup.

Cykl wykładów historycznych pod nazwą Stulecie niepodległości – jak to było na Pomorzu? dofinansowany jest ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich przez Pomorskie Stowarzyszenie Aktywności Terenowej PSAT w ramach konkursu Pro defensione, pro historia.