Kresowe korzenie mieszkańców Powiatu Gd. | wernisaż w Trąbkach Wlk.

 

23 maja 2018 roku o godzinie 17.00 w Bibliotece Publicznej w Trąbkach Wielkich odbędzie się kolejny wernisaż wystawy „Kresowe korzenie mieszkańców Powiatu Gdańskiego”.

Wystawa ta została stworzona pod koniec 2017 roku przez nasze stowarzyszenie i jest efektem kilkumiesięcznej pracy, wielu przeprowadzonych wywiadów. Składa się ona z kilkunastu tablic zawierających mini-reportaże, które zostały wzbogacone o archiwalne fotografie oraz dokumenty.

Po 1945 roku zdecydowana większość dotychczasowych mieszkańców dzisiejszego obszaru Powiatu Gdańskiego opuściła miejsce swego zamieszkania. Do Pruszcza Gdańskiego i okolicznych gmin trafiło tysiące przesiedleńców z terenu całego kraju. Wśród nich byli też tacy, którzy zostawili swoje rodzinne strony za granicą nowej Polski: na Kresach Wschodnich. Bez możliwości powrotu. W powojennej rzeczywistości znaleźli bezpieczne miejsce, gdzie rozpoczęli nowe życie i wspólnie z innymi budowali naszą małą Ojczyznę. To o nich opowiada wystawa.

Projekt pod nazwą „Kresowe korzenie mieszkańców Powiatu Gdańskiego” jest realizowany ze środków Starostwa Powiatowego w Pruszczu Gdańskim. Serdecznie zapraszamy!
 

05.23---kresowe-korzenie