Kresowe korzenie mieszkańców powiatu gd. | wernisaż

 

W sobotę, 25 listopada 2017 roku odbył się finał projektu pn. „Kresowe korzenie mieszkańców powiatu gdańskiego”, podczas którego zaprezentowaliśmy efekty kilkunastu rozmów przeprowadzonych z osobami urodzonymi za dzisiejszą wschodnią granicą Polski. Spotkanie z bohaterami wywiadów oraz gośćmi było pełne wzruszeń, opowieści, a nawet deklamacji. Serdecznie dziękujemy za ciepłe przyjęcie naszej prezentacji i mamy nadzieję, że kresowy element zbiorowej tożsamości stanie się bardziej zauważalny wśród członków społeczności powiatu gdańskiego. Chcielibyśmy przede wszystkim podziękować naszym rozmówcom za zaufanie i chęć podzielenia się, nierzadko tragicznymi i trudnymi wspomnieniami z Wileńszczyzny, Polesia, Wołynia, Syberii oraz Kazachstanu. Wierzymy, że kolejne prezentacje wystawy zainteresują również młodsze pokolenia i zmuszą do refleksji nad pochodzeniem naszych dziadków, czy pradziadków. Z pewnością nie jest to zakończenie poszukiwań i badań nad tym tematem.
Z ekspozycją można zapoznać się do środy, 29 listopada w straszyńskiej Mediatece. Wkrótce wystawa będzie prezentowana w innych lokalizacjach, również w Pruszczu Gdańskim.

Autor koncepcji oraz opracowanie tekstów: Jacek Świs.
Rozmowy z bohaterami wystawy oraz fotografie: Marta Gruszkowska i Jacek Świs.

Projekt pod nazwą „Kresowe korzenie mieszkańców powiatu gdańskiego” jest realizowany ze środków Starostwa Powiatowego w Pruszczu Gdańskim.

Artykuł na naszemiasto.pl

Pełna fotorelacja na naszym Fanpage’u:

facebook-ikona

01

02

03

DSC_4156

DSC_4176

DSC_4163

DSC_4271

DSC_4312