Kresowe korzenie | Wystawa w Pszczółkach

 

W piątek, 29 marca 2019 roku o godz. 18.00 w Kamienicy Kultury w Pszczółkach odbędzie się wernisaż wystawy „Kresowe korzenie mieszkańców powiatu gdańskiego”. Wystawę można oglądać do końca kwietnia 2019 roku.

Ekspozycja została stworzona pod koniec 2017 roku przez nasze stowarzyszenie i jest efektem kilkumiesięcznej pracy oraz wielu przeprowadzonych wywiadów. Składa się ona z kilkunastu tablic zawierających mini-reportaże, które zostały wzbogacone o archiwalne fotografie oraz dokumenty.

Po 1945 roku zdecydowana większość dotychczasowych mieszkańców dzisiejszego obszaru Powiatu Gdańskiego opuściła miejsce swego zamieszkania. Do Pruszcza Gdańskiego i okolicznych gmin trafiło tysiące przesiedleńców z terenu całego kraju. Wśród nich byli też tacy, którzy zostawili swoje rodzinne strony za granicą nowej Polski: na Kresach Wschodnich. Bez możliwości powrotu. W powojennej rzeczywistości znaleźli bezpieczne miejsce, gdzie rozpoczęli nowe życie i wspólnie z innymi budowali naszą małą Ojczyznę. To o nich opowiada wystawa.

Autor koncepcji oraz opracowanie tekstów: Jacek Świs.
Rozmowy z bohaterami wystawy oraz fotografie: Marta Gruszkowska i Jacek Świs.

Wernisaż połączony jest z wykładem Przemysława Giedrysa  „Stosunki narodowościowe na Pomorzu Gdańskim w XX wieku”.

kresowekorzenie03.2019-plakat