Piszą o nas | Tygodnik Wileńszczyzny, kwiecień 2016

 

Nie tylko zbiórka, ale i edukacja – Kolejna wizyta przedstawicieli Stowarzyszenia Traugutt.org

Po raz drugi w tym roku na Wileńszczyznę przybyli wysłannicy Stowarzyszenia Traugutt.org z Pruszcza Gdańskiego. Tym razem odwiedzili wiejskie starostwo niemenczyńskie oraz Podbrodzie. Jak i poprzednio nie przybyli z pustymi rękoma, a przywieźli kartony z ubraniem.

W sobotę, 16 kwietnia 2016 roku, goście z Macierzy spotkali się z Edward Puncewiczem, starostą wiejskiej gminy niemenczyńskiej oraz pracownikami socjalnymi. Gospodarz gminy zaznaczył, że wszelaka pomoc jest oczekiwana i potrzebna, gdyż na terenie starostwa mieszka około 100 rodzin z grupy tzw. ryzyka socjalnego. Przytoczył wymowny fakt, że np. z 62 uczniów Szkoły Podstawowej w Jęczmieniskach ponad 60 proc. otrzymuje bezpłatne obiady.

– Zasiłek socjalny na Litwie wynosi 152 euro. Nie jest to dużo, gdyż w rodzinach wychowuje się po dwoje, troje i więcej dzieci, a ceny na artykuły żywnościowe i ubrania są w naszym kraju dość wysokie – podkreślił Puncewicz.

Dodał przy tym, że polityka socjalna nie jest doskonała i ma tę wadę, że niektórzy przyzwyczaili się żyć tylko z zasiłku i nie są zainteresowani szukaniem i podjęciem pracy.

– Dochodzi do paradoksów, gdy wiele osób w wieku produkcyjnym nie ma pracy i żyje z zasiłku, a tymczasem pracodawcy narzekają, że nie mogą znaleźć dobrych pracowników – stwierdził z ubolewaniem starosta.

Jacek Świs, prezes Stowarzyszenia Traugutt.org. zapewnił, że ubrania zostały posegregowane i są w dobrym stanie. – Udało nam się zebrać ok. 300 kilogramów odzieży i była to lokalna zbiórka w naszym środowisku – z satysfakcją odnotował prezes Traugutt.org.

Goście poinformowali, że w maju, w województwie pomorskim, ruszy akcja „Nie jest kolorowo”. Jest to największy projekt stowarzyszenia, do którego dołączą się uczniowie z 640 szkół podstawowych, działających na terenie województwa.

– Dzieci z Pomorskiego będą zbierały wszystko, co jest niezbędne do nauki i zabawy. Akcję traktujemy nie tylko jako stricte zbiórkę przyborów szkolnych dla rówieśników na Litwie, ale będzie ona miała też charakter edukacyjny, gdyż w jej ramach będą prowadzone lekcje o naszych rodakach na Kresach – podkreślili goście z Pruszcza Gdańskiego. Z ubolewaniem skonstatowali, że wiedza o Polakach mieszkających za wschodnią granicą jest raczej znikoma. Dodali, że akcja została nagłośniona zarówno w lokalnych środkach masowego przekazu, jak i ogólnokrajowych. Ruszy ona 9 maja i zakończy się po dwóch tygodniach, czyli 22 maja tego roku.

– Mamy nadzieję, że pomysł pomyślnie zrealizujemy i przyborami szkolnymi obdarzymy wszystkie dzieci ze szkół w rejonie wileńskim, które naukę pobierają w języku polskim – z przekonaniem stwierdził Świs.

Jak już informował „Tygodnik”, 14-osobowa delegacja stowarzyszenia przebywała na Litwie 29-30 stycznia i przekazała 7 ton żywności potrzebującym mieszkańcom w 8 gminach rejonu wileńskiego.

tygonikwilenszczyzny04.2016