Pokaz filmu dokumentalnego

sbh_pokazfilmu03.2018

 

Z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” 12 marca 2018 r. o godzinie 18.00 zapraszamy na pokaz filmu w reżyserii Iwony Bartólewskiej pt. „Wyklęci. Narodowe Siły Zbrojne”. Dokument z 2002 roku opowiada o historii konspiracyjnej organizacji wojskowej obozu narodowego pokazanej poprzez pryzmat oddziału Henryka Flame ps. Bartek. Projekcja odbędzie się w Społecznej Bibliotece Historycznej przy ul. Grunwaldzkiej 60 w Pruszczu Gdańskim. Wstęp wolny.

Od maja 1945 do lutego 1947 Flame stał na czele największego zgrupowania niepodległościowego na Śląsku Cieszyńskim, którego liczebność, w szczytowym okresie, wynosiła ponad 300 dobrze uzbrojonych i umundurowanych żołnierzy. Do największego wystąpienia zgrupowania pod jego dowództwem należało zajęcie 3 maja 1946 miejscowości Wisła, w której przeprowadził defiladę w pełni umundurowanych i uzbrojonych żołnierzy NSZ, co było ewenementem w państwach „władzy ludowej”.

Po prezentacji odbędzie się spotkanie z producentem filmu – Janem Białostockim. Jan Białostocki jest wnukiem pierwszego komendanta Narodowych Sił Zbrojnych pułkownika Ignacego Oziewicza.

facebook-ikona