Polsko-węgierska przyjaźń w praktyce | Nie jest kolorowo 2017

 

W dniach 20-24 kwietnia tego roku wolontariusze Stowarzyszenia Traugutt.org przebywali na Ukrainie, gdzie przekazali pomoc materialną tamtejszym szkołom. Wyjazd był realizacją inicjatywy zawiązanej w ubiegłym roku pomiędzy stowarzyszeniem, a naszymi węgierskimi przyjaciółmi. Postanowiliśmy połączyć akcję Nie jest kolorowo realizowaną na Pomorzu od 2015 roku z pomocą członkom węgierskiej mniejszości licznie zamieszkującej ukraińskie Zakarpacie. Namówiliśmy znajomych z Węgier, z którymi spotykaliśmy się od kilku lat przy okazji sportowych wydarzeń, aby w swoim gronie zainicjowali podobną zbiórkę. József Németh z miejscowości Szany zajął się organizacją akcji po węgierskiej stronie – powstała strona Keleti Kárpátok rátok gondolok, znajoma fundacja użyczyła na potrzeby akcji swoje konto bankowe, a pomoc materialną darczyńcy mogli przekazywać również w Budapeszcie. Do akcji włączyła się także lokalna społeczność, władze samorządowe, a nawet kibice z węgierskiego klubu na Słowacji – Dunaszerdahelyi FC DAC 1904.

W ubiegłą środę wyruszył transport z Pruszcza Gdańskiego zawierający tym razem około 250 kg darów zebranych dotychczas na Pomorzu (materiałów papierniczych, przyborów szkolnych, pomocy naukowych, puzzli oraz gier planszowych). Ze zbliżonym wagowo bagażem przyjechali Węgrzy i wspólnie udaliśmy się do Lwowa na spotkanie z pierwszą polską placówką edukacyjną. Odwiedziliśmy tam panią Krystynę Frolową, która prowadzi zajęcia dla dzieci i młodzieży w ramach szkółki sobotnio-niedzielnej „Ucz się Polskiego” przy Centrum Europejskiej Kultury i Oświaty Study Group. Oczywiście znaleźliśmy również czas, aby wieczorem wspólnie odwiedzić lwowskie stare miasto, które szczególnie na węgierskich gościach zrobiło ogromne wrażenie. Następnego dnia skierowaliśmy się do miasta Stryj oddalonego o 70 km na południe od Lwowa. Pierwszym miejscem spotkania było Przedszkole przy Centrum Dydaktyczno-Wychowawczym św. Zygmunta Gorazdowskiego dla Dzieci i Sierot, które prowadzone jest przez Zgromadzenie Sióstr Świętego Józefa. Siostry Teona i Natalis oprowadziły nas po całym przedszkolu i klasztorze oraz podzieliły się wiedzą na temat lokalnej polskiej społeczności. Tego dnia odwiedziliśmy również Szkołę Polskiej Mniejszości Narodowej, która działa przy Ogólnokształcącej Średniej Szkole I-III st. nr 1 w Stryju. Pani dyrektor – Lesia Buhera pokazała nam klasopracownie, gdzie naukę języka polskiego, literatury, historii, kultury i geografii pobiera blisko 200 uczniów. Kolejny dzień to wizyty w węgierskich szkołach – Tiszaújhely/Nove Selo i Vári, gdzie Węgrzy przekazali zebrane przez siebie dary. W pierwszej z tych miejscowości bardzo serdecznie zostaliśmy ugoszczeni przez pana Ferenca Boldog, który zaprosił nas na zwiedzanie małego lokalnego muzeum i warsztatu rzeźbiarskiego. Wracając do Polski, będąc w stolicy Zakarpacia – Użhorodzie, przekazaliśmy pani Halinie Wakarowej przedmioty zebrane na Pomorzu, które trafią do podopiecznych Towarzystwa Kultury Polskiej Zakarpacia im. Gniewy Wołosiewicz.

Mamy nadzieję, że znajomości zawarte podczas tej wizyty i kolejne pomysły na wspólną działalność będą owocować ciekawymi inicjatywami, bo przecież… Polak Węgier to dwa bratanki!

01

02

09

14

19b

20

21a

50

Więcej zdjęć na naszym Fanpage’u:

facebook-ikona