PROJEKT TOŻSAMOŚĆ / LOKALNOŚĆ / POLSKOŚĆ (lipiec/sierpień 2019)

 

3 szkoły z Pomorza i 3 szkoły z Wileńszczyzny w Muzeum Powstania Warszawskiego czyli 3 etap Tożsamość / Lokalność / Polskość – projekt edukacyjny. Jutro wielki dzień – 1 sierpnia wśród Bohaterów!

muzeum3107019_TLP

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Cmentarz Powązkowski w Warszawie – 1 sierpnia – godzina W.

 

 

Za nami ostatni, trzeci etap projektu Tożsamość/Lokalność/Polskość, który rozpoczęliśmy ponad rok temu – 1 sierpnia 2018 roku. Po wizytach w Wilnie (11 listopada) oraz Gdańsku (1 marca) nadszedł czas na Warszawę. Spotkaliśmy się tu w ważnym nie tylko dla stolicy czasie, czyli w dniach, kiedy organizowane są obchody wybuchu Powstania Warszawskiego. To tutaj uczestnicy ze wszystkich 6 placówek szkolnych, który przez ten okres uczestniczyły w realizacji projektu miały okazję lepiej poznać stolicę Polski i jej historię. Uczniowie z Gdańska, Podbrzezia, Kowalczuków, Kiwiszek, Pruszcza Gdańskiego oraz Trąbek Wielkich mieli zapewniony ciekawy program aktywności związany z 75. rocznicą wybuchu powstania.

Zwiedziliśmy Muzeum Powstania Warszawskiego, wędrowaliśmy z przewodniczką po Starym Mieście, 1 sierpnia w godzinę „W” oddaliśmy hołd powstańcom na Wojskowym Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, a także odwiedziliśmy kwaterę Ł. Wieczór spędziliśmy na placu Piłsudskiego i koncercie „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki”.

Młodzież z Wileńszczyzny i Pomorza spędziła część wakacji w podniosłej, patriotycznej atmosferze i mamy przekonanie, że te kilka dni na długo zagości w ich pamięci.

Projekt został zorganizowany przez Stowarzyszenie Traugutt.org ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej w ramach konkursu pn. „Rodzina polonijna. Współpraca szkół funkcjonujących w systemach oświaty innych państw oraz organizacji społecznych za granicą prowadzących nauczanie języka polskiego, historii, geografii, kultury polskiej oraz innych przedmiotów nauczanych w języku polskim ze szkołami w Polsce”.

Pełna fotorelacja:

facebook-ikona

 

 

tlp2019_wawa01 tlp2019_wawa02 tlp2019_wawa03 tlp2019_wawa04 tlp2019_wawa05 tlp2019_wawa06 tlp2019_wawa07 tlp2019_wawa08 tlp2019_wawa09