Projekt Tożsamość / Lokalność / Polskość (listopad 2018)

Projekt Tożsamość / Lokalność / Polskość ma między innymi przybliżać jego uczestnikom pracę dziennikarza – dlatego swoje pierwsze kroki w Wilnie skierowaliśmy do redakcji jedynego polskiego dziennika wydawanego poza granicami kraju – Kuriera Wileńskiego. Młodzież z Pomorza mogła z bliska poznać tajniki powstawania gazety, przyjrzeć się pracy reportera oraz fotografa, osobiście poznaliśmy wydawcę oraz redaktora naczelnego, który przedstawił młodzieży technikę druku i cykl powstawania gazety. Drugą ważną wizytę złożyliśmy w Domu Kultury Polskiej w Wilnie, gdzie swoją siedzibę ma Wilnoteka – telewizja internetowa, która przedstawia wszystkie najważniejsze aspekty życia miejscowych Polaków. Tam zobaczyliśmy jak nagrywa się materiały filmowe, czym zajmuje się operator, montażysta i oświetleniowiec, zwiedziliśmy również profesjonalne studio nagrań, a niektórzy nawet spróbowali swoich sił za kamerą i mikrofonem. Bardzo dziękujemy za ciekawe spotkania i warsztaty, dzięki którym uczestnicy mogli poczuć się jak prawdziwi dziennikarze.

Najważniejszym etapem naszej wizyty studyjnej w Wilnie była integracja między pomorskimi szkołami, a polskimi placówkami edukacyjnymi z Wileńszczyzny. Poświęciliśmy na ten etap cały dzień. Wcześniej jednak podzieliliśmy naszą grupę na 3 pary – uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Kunegundy Pawłowskiej w Trąbkach Wielkich i Gimnazjum im. Stanisława Moniuszki w Kowalczukach, Szkoły Podstawowej nr 65 im. Alfa Liczmańskiego w Gdańsku i Gimnazjum im. Św. Stanisława Kostki w Podbrzeziu oraz Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Pruszczu Gdańskim i Szkoły Podstawowej w Kiwiszkach. Podczas spotkań w grupach uczestnicy mieli za zadanie przedstawić w formie prezentacji swoją szkołę, miejscowość oraz opowiedzieć o kilku ważnych postaciach historycznych. W każdej ze szkół odbyły się również warsztaty integracyjne – przygotowywano wspólnie plakat informujący o Świecie Niepodległości, zaplanowano udział we wspólnych lekcjach z rękodzieła albo udano się na zwiedzanie miejscowości. Dzień ten był również szczególny ze względu na szkolne uroczystości obchodów dnia 11 listopada, w których wszyscy wspólnie wzięliśmy udział. Z pewnością ten moment zapadnie nam wszystkim w pamięć – perfekcyjnie przygotowane przedstawienia, występy artystyczne i przemówienia dostarczyły gościom z Polski wielu wzruszeń.

Podczas naszej wizyty w Wilnie bardzo dużo czasu spędziliśmy na zwiedzaniu miasta. Swoje pierwsze kroki skierowaliśmy na Cmentarz na Rossie oraz Górę Trzech Krzyży. Odwiedziliśmy również rożne muzea – Pałac Wielkich Książąt Litewskich oraz Muzeum Ofiar Ludobójstwa, które znajduje się w dawnej siedzibie Gestapo i NKWD. Dzięki długiemu spacerowi z wileńskim przewodnikiem – panem Adamem, uczestnicy projektu poznali najważniejsze budowle Starego Miasta oraz zwiedzili wnętrza kilku świątyń – Katedry z Kaplicą św. Kazimierza, Kościoła św. Franciszka i św. Bernarda, Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, Cerkwi Świętego Ducha oraz oczywiście Ostrą Bramę. Poznaliśmy również uroczą dzielnicę artystów – Zarzecze. Tuż przed odjazdem na Pomorze zapaliliśmy znicze w miejscu masowej zbrodni w Ponarach.

Wyjątkową rocznicę 100. lecia odzyskania niepodległości spędziliśmy świętując z rodakami z Wileńszczyzny. W ramach obchodów na Cmentarzu na Rossie wspólnie z delegacjami wielu instytucji i polskich szkół mieliśmy możliwość przeżywać te szczególne święto. Jesteśmy przekonani, że podniosły charakter i moc patriotycznych emocji zostaną na długo w pamięci wszystkich uczestników projektu.

Więcej zdjęć na:

facebook-ikona instagram-logo
tlp2018-wilno_01

tlp2018-wilno_02

tlp2018-wilno_03

tlp2018-szkola-01

tlp2018-szkola-02

tlp2018-szkola-03

tlp2018-szkola-04

tlp2018-szkola-05

tlp2018-szkola-06

tlp2018-wilno_04

tlp2018-wilno_06

tlp2018-wilno_07

tlp2018-wilno_08

tlp2018-rossa-02