Spotkanie podróżnicze | 300 kilometrów po lodowcach Svalbardu

 
svalbard2019
Otwieramy nowy sezon w SBH! Zapraszamy się na spotkanie podróżnicze „300 kilometrów po lodowcach Svalbardu”, które odbędzie się we wtorek, 29 października 2019 r. w Społecznej Bibliotece Historycznej przy ul. Grunwaldzkiej 60 w Pruszczu Gdańskim. Początek o godzinie 18.00. Wstęp wolny.

Svalbard to norweski archipelag arktyczny, którego największą wyspą jest Spitsbergen. Jest położony pomiędzy północnym wybrzeżem Norwegii a Biegunem Północnym. Nasz Gość – Dariusz Skolimowski ze Skowarcza jest pierwszym Polakiem, który zimą zdobył samotnie najwyższą górę Spitsbergenu – Newtontoppen (1 713 m n.p.m).

Uczestnicy spotkania będą mogli wysłuchać opowieści o wielokilometrowym marszu po lodowej krainie, gdzie pogoda zmienia się w ciągu kilku chwil, a biel śniegu ma najróżniejsze odcienie: od czystego białego, po żółty, różowy, aż po niebieski. Jak przygotować się do takiej podróży? Czy można przyzwyczaić się do siarczystego mrozu? Jak zabezpieczyć swoje obozowisko przed wizytą niepożądanych gości – niedźwiedzi polarnych? – na te pytania z pewnością poznamy wyczerpujące odpowiedzi. Serdecznie zapraszamy na prelekcję połączoną z pokazem zdjęć!