Spotkanie z założycielem Fundacji Orla Straż

 

Stowarzyszenie Traugutt.org przy współpracy ze Stowarzyszeniem Przystań na Sztukę zaprasza na spotkanie z kmdr. ppor. rez. Bartoszem Rutkowskim, założycielem Fundacji Orla Straż, która niesie pomoc ofiarom Państwa Islamskiego na Bliskim Wschodzie.

Wydarzenie odbędzie się 6 kwietnia 2017 roku o godz. 19:00 w sali prób Stowarzyszenia Przystań na Sztukę, przy ul. Kochanowskiego 71 w Pruszczu Gdańskim.

Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona – obowiązują zapisy na stronie www.orlastraz.evenea.pl.

Fundacja Orla Straż została założona w marcu 2016 roku w celu niesienia pomocy humanitarnej ofiarom terrorystów na Bliskim Wschodzie poprzez działanie na terenach objętych konfliktem zbrojnym. Pomoc przesiedlonym rodzinom, osobom uwolnionym z niewoli Daesh (ISIS) oraz wspieranie żołnierzy-ochotników koalicji antyterrorystycznej i ich bliskich to podstawowy cel działania fundacji. Przesiedlone rodziny i byli niewolnicy to głównie Jazydzi. Są oni obiektem szczególnego okrucieństwa ekstremistów z Daesh (ISIS), gdyż nie są „Ludem Księgi” tzn. nie zostali wymienieni w Koranie. Są traktowani jeszcze gorzej niż chrześcijanie. Ci, którzy nie zginęli z rąk terrorystów lub nie dostali się do niewoli, znaleźli schronienie we wsiach i obozach dla uchodźców nieopodal Dahuk. Fundacja Orla Straż przekazuje im pomoc finansową przeznaczoną m.in. na zakup żywności, środków pierwszej potrzeby, namiotów i leczenie.

Żołnierze, którym pomaga Fundacja, to głównie Asyryjczycy, czyli chrześcijanie zamieszkujący Północny Irak (w tym Iracki Kurdystan) oraz Syrię. Większość z nich była zmuszona uciekać wraz z najbliższymi ze swoich wsi i miast zajętych przez terrorystów z Daesh (ISIS). Nie chcąc opuszczać ziemi przodków i tułać się po świecie jako emigranci, wstąpili ochotniczo do chrześcijańskich jednostek wojskowych. Jednostki te są popierane przez rząd kurdyjski w Irbilu lub centralny w Bagdadzie. Żołnierze często nie otrzymują żołdu, który mogliby przekazać swoim potrzebującym środków do życia rodzinom. Brakuje im podstawowych materiałów medycznych, ochrony osobistej, a nawet umundurowania. Fundacja Orla Straż wyposaża te jednostki w profesjonalne polowe apteczki osobiste, plecaki medyczne i środki ochrony osobistej dla ratowników, jak również szkoli ich z Ratownictwa w Warunkach Pola Walki, a także przekazuje ich rodzinom pomoc humanitarną, by mogli w pełni poświęcić się obronie ludności cywilnej przed terrorystami.

orlastraz_ev