Stulecie niepodległości – jak to było na Pomorzu? | prelekcja #2

traugutt.org-prelekcja2

Zapraszamy na spotkanie Wolne Miasto Gdańsk i polskie Pomorze, które odbędzie się w czwartek, 15 listopada 2018 r. w Społecznej Bibliotece Historycznej przy ul. Grunwaldzkiej 60 w Pruszczu Gdańskim. Początek o godzinie 18.00. Wstęp wolny.

Jak to było z Antonim Abrahamem w Wersalu? Dlaczego Lloyd George nie chciał oddać Gdańska Polakom? Skąd się wzięła Błękitna Armia gen. Hallera? Jak przebiegało zajęcie Pomorza przez Polskę w 1920 r.? Co się wydarzyło w Pucku 10 lutego? Jak wyglądała sytuacja Polaków w Wolnym Mieście Gdańsku? – oto kilka pytań, na które spróbujemy odpowiedzieć podczas drugiej prelekcji z cyklu: Stulecie niepodległości – jak to było na Pomorzu?

Wykład wygłosi dr Dariusz Piasek (ur. w 1967 r. w Gdańsku) – rodem z Borów Tucholskich, mieszkaniec Żuław Gdańskich. Doktor historii, mediewista, od 2000 r. nauczyciel historii i wychowawca młodzieży w III Liceum Ogólnokształcącym im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni, w którym prowadzi Bractwo Poszukiwaczy Pereł – koło historyczno-turystyczne wędrujące z plecakami po całej Polsce. Autor lub współautor monografii historycznych, przewodników, tekstów do map turystycznych i albumów oraz artykułów naukowych o średniowiecznych zamkach rycerskich na Pomorzu Gdańskim. Miłośnik historii regionalnej i mikrohistorii, zbieracz starych cegieł i skorup.

Cykl wykładów historycznych pod nazwą Stulecie niepodległości – jak to było na Pomorzu? dofinansowany jest ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich przez Pomorskie Stowarzyszenie Aktywności Terenowej PSAT w ramach konkursu Pro defensione, pro historia.