Stulecie niepodległości – jak to było na Pomorzu? | prelekcja #3

22.11.2018-trauguttorg

Zapraszamy na spotkanie, które odbędzie się w czwartek, 22 listopada 2018 r.  o godz. 18.00 w prowadzonej przez Stowarzyszenie Traugutt.org Społecznej Bibliotece Historycznej przy ul. Grunwaldzkiej 60 w Pruszczu Gdańskim. Wstęp wolny.

Plebiscyty narodowościowe na Powiślu, Warmii i Mazurach.
Skąd się wzięli Mazurzy, Warmiacy i Polacy na Powiślu? W jaki sposób przetrwała polskość na tych terenach w XIX w.? Kto, dlaczego i na jakich warunkach zarządził wielkie głosowanie? Co było na kartach plebiscytowych? Dlaczego musieliśmy przegrać i gdzie wygraliśmy? Co pozostało po tamtych wydarzeniach? – oto kilka pytań, na które spróbujemy odpowiedzieć podczas trzeciej prelekcji z cyklu: Stulecie niepodległości – jak to było na Pomorzu?

Wykład wygłosi dr Dariusz Piasek (ur. w 1967 r. w Gdańsku) – rodem z Borów Tucholskich, mieszkaniec Żuław Gdańskich. Doktor historii, mediewista, od 2000 r. nauczyciel historii i wychowawca młodzieży w III Liceum Ogólnokształcącym im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni, w którym prowadzi Bractwo Poszukiwaczy Pereł – koło historyczno-turystyczne wędrujące z plecakami po całej Polsce. Autor lub współautor monografii historycznych, przewodników, tekstów do map turystycznych i albumów oraz artykułów naukowych o średniowiecznych zamkach rycerskich na Pomorzu Gdańskim. Miłośnik historii regionalnej i mikrohistorii, zbieracz starych cegieł i skorup.

Cykl wykładów historycznych pod nazwą Stulecie niepodległości – jak to było na Pomorzu? dofinansowany jest ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich przez Pomorskie Stowarzyszenie Aktywności Terenowej PSAT w ramach konkursu Pro defensione, pro historia.